finalists - 2016

The Telstra National Aboriginal and Torres Strait Islander Art Award

MAGNT is amazed at the quality of works in this year's awards. Year after year, the Telstra National Aboriginal and Torres Strait Islander Art Awards brings together a gallery of exciting Indigenous art. From more than 240 entries and 75 finalists, the judges have selected the winners. But, in many ways, the true winners are all those who entered from right across Australia, creating a diverse range of stunning works.

Yinarupa Nangala, Womens Ceremonies at Mukula, 2016 , Synthetic polymer paint on linen.

Yaritji Young, Tjala Tjukurpa - Honey Ant Story, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Witjiti George, Wanampi Tjukurpa, 2016, Acrylic on Linen.

Winnie Sampi, Nyiyapari, Surrounding Pannawonica Country, 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

William Nyaparu Gardiner, Starting the 1946 Strike, 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Wukun Wanambi, Three Rocks, 2016, Natural earth pigments on wood.

Watarru Collaborative, Watarru, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Wawiriya Burton, Ngayuku Mamaku Ngura (My father’s Country), 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Steaphan Paton, Cloaked combat#31, 2016, Giclee print on Hahnemule paper.

Stewart Hoosan, Yarriyarri: Long George, 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Ted Laxton (Pitcha Makin Fellas), British Bulldog, 2016, Synthetic polymer paint on foam board.

Teresa Baker and Clarise Tunkin, Minyma Malilunya, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Tony Albert, Ashes to Ashes, 2016, Etching on paper.

Tjanpi Desert Weavers, Minyma Tjirilyanya ngaltutjara pikatjara (Porcupine Woman hurt and sick), 2016, grass raffia, feathers, metal, acrylic, wool.

Vincent Namatjira, The Queen and Prince Phillip Attend the Exhibition, 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Tiger Yaltangki, Malpa Wiru (Good Friends), 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Simon Hogan, Lingka, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Spinifex Men's Collaborative, Pukara, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Shirley Macnamara, Ungabutha Guutu (Porcupine Vessel), 2016, Spinifex, porcupine quills, fixative.

Shirley Purdie, Gilbany, On Garlungkudi and Mistake creek - all Massacre places (triptych), 2016, Natural pigments on canvas.

Seymour Wulida, Buluwana at Dilebang, 2016, Earth pigments on bark.

Regina Pilawuk Wilson, Syaw (Fish-net), 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Ryan Presley, Warheads , 2016, Linocut on paper.

Robert Pau, Battle of Bikar, 2016, Vinyl cut relief print on paper. WINNER of the Telstra Work on Paper Award.

Rachael Mipantjiti Lionel, Kapi Wankanya, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Ray James Tjangala, Tingari Men at Yunala, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Pepai Jangala Carroll, Walungurru, 2016, Stoneware.

Peter Waples-Crowe, Dingo in the bush, 2016, Giclee print on textured art paper.

Natalie Puantulura, Jilamara Design, 2016, Natural earth pigments on linen.

Nici Cumpston, Mulyawong 11, 2016, Inkjet and Stabilo crayons on cotton rag.

Nicole Monks, WE are all Animals, 2016, Performance. WINNER of the Wandjuk Marika Memorial 3D Award. Image courtesy of Lachlan Humphreys.

Ngarralja Tommy May, Raining on Kurtal, 2016, Etched enamel on tin.

Matjangka Nyukana Norris, Ngayuku Ngura, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Maath Maralngurra, Ngalyod - The Rainbow Serpent, 2016, Natural earth pigments and watercolour on paper.

Mumu Mike Williams, Ngura (country), 2016, Ink and tea on paper with Kulata frame: punu (wood), malu pulyku (kangaroo tendon) and kiti (resin made from spinifex grass).

Muntaji Brumby, Utju artist - Self portrait, 2016, Gouache on paper.

Melanie Evans, Strength to all women, 2016, Silkscreen and found objects on silk.

Naomi Hobson, Wathada, 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Penny Evans, Trophy Wife, 2016, Earthenware ceramic, echidna quills.

Nyapanyapa Yunupingu, Djomula at Dhanaya, 2016, Natural earth pigments on bark.

Margaret Poulsen, Utju artist-self portrait, 2016, Gouache on paper.

Louise Daniels, Melaleuca (Diptych), 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Lisa Waup, Culture Basket, 2016, Feathers, bones, stone, cotton.

Lenie Namatjira, West MacDonnell Ranges, Mt Sonder, woman lying down, 2016, Etching on paper.

Kaoline Whiskey

Kaoline Whiskey

Janine McAullay Bott, Boundries, Respect, Consequences, 2016, Palm fronds, gumnuts, wood, synthetic polymer paint.

Jack Green Garrwa, Garrwa, 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Kathleen Injiki Tjapalyi, Antara, 2016, Ink and acrylic on cotton rag paper.

Kent Morris, Cultural Reflections-Always on Country#7, 2016, Archival print on Canson rag photographique paper.

Kieren Karritpul, Amembirr- child spirit, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Lenie Namatjira, West MacDonnell Ranges, Mt Sonder, woman lying down, 2016, Etching on paper.

Lena Yarinkura, Sacred Waterholes, 2016, Fibre, feathers, wood, pandanus, natural earth pigments.

Jennifer Herd, In Defence-Shields of the North, 2016, Paper.

James Tylor, Unwritten Race - The descent of man, 2016, Ink on book page.

Harold Joseph Thomas (Bundoo)

Harold Joseph Thomas (Bundoo)

Isaac Cherel, Rabbits, 2016, Synthetic polymer paint on plywood.

Guykuda Mununggurr, Merman, 2016, Natural earth pigments on wood, shells, shark vertebra, bark.

Gunybi Ganambarr, Milngurr, 2016, Steel.

Eunice Porter, Night Time Concert at Warakurna, 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Graham Badari, Lambalk dja Djebuyh (Sugar Gliders and Possums), 2016, Natural earth pigments on bark.

Georgia MacGuire, Ill-Fitted Uniform 11, 2016, Paper, bark, cotton, lace, plaster bandage.

Eunice Napanangka Jack, Kuru Yultu, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

David Frank, Kulata Tjuta, 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Barbara Mbitjana Moore, Ngayuku Ngura (My Country), 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Kathleen Injiki Tjapalyi, Antara, 2016, Ink and acrylic on cotton rag paper.

Beyula Putungka Napanangka, Kalinykalinypa Tjunkurrpa (Honey Grevillea Dreaming), 2016, Synthetic polymer paint on linen

Brendan Kennedy, Wangilatha Bapurra Thangurra, 2016, Synthetic polymer paint on canvas.

Glen (Kei Kalak) Mackie, Greedy Mokan, 2016, Vinyl cut relief print with watercolour.

Beryl Jimmy, Nyangatta Watarru, 2016, Synthetic polymer paint on linen.

Barayuwa Munungurr, Ngaraka (Bones of the whale), 2016, Ironwood.

Andrew Snelgar, Pulakarr Kaa-Kaa (Two Brothers), 2016, Carved wood.

Alec Baker, Ngura (Country), 2016, Ink on Hahnemuhle paper.

Anwar Young, Kulata Tjuta Warmala (Army of many spears), 2016, Wood, resin, kangaroo sinew, synthetic polymer paint.

Baluka Maymuru, Shipwrecked Soul, 2016, Natural earth pigments on wood.

Isamael Marika, Sunlight energy II, 2016, Video. WINNER of the Telstra Youth Award.

John Mawurdjul, Dilebang, 2016, Natural earth pigments on bark. WINNER of Telstra Bark Painting Award.

Harold Joseph Thomas (Bundoo), Tribal Abduction, 2016, Synthetic polymer paint on canvas. WINNER of the Telstra Art Award.

Principal Sponsor

 

FINALISTS NATSIAA 2016

 

Alec Baker (Indulkana SA)

Andrew Snelgar (Cundletown NSW)

Anwar Young (Amata SA)

Baluka Maymuru (Yirrkala NT)

Barayuwa Munungurr (Yirrkala NT)

Barbara Mbitjana Moore (Amata SA)

Beryl Jimmy (Nyapari SA)

Betty Kuntiwa Pumani (Mimili SA)

Beyula Putungka Napanangka (Papunya NT)

Brendan Kennedy (Robinvale VIC)

David Frank (Indulkana SA)

Eunice Napanangka Jack (Haasts Bluff NT)

Eunice Porter (Warakurna WA)

Georgia MacGuire (Maryborough VIC)

Glen (Kei Kalak) Mackie (Cairns QLD)

Graham Badari (Gunbalanya NT)

Gunybi Ganambarr (Yangubi NT)

Guykuda Mununggurr (Wandawuy, Garrathalala NT)

Harold Joseph Thomas (Bundoo) (Humpty Doo NT)

Isaac Cherel (Muludja WA)

Ishmael Marika (Yirrkala NT)

Jack Green (Borroloola NT)

James Tylor (Adelaide SA)

Janine McAullay Bott (Perth WA)

Jennifer Herd (Eumundi QLD)

John Mawurndjul (Milmilngkan NT)

Kathleen Injiki Tjapalyi (Mimili SA)

Kaylene Whiskey (Indulkana SA)

Kent Morris (St Kilda VIC)

Kieren Karritpul (Nauiyu NT)

Lena Yarinkura (Bolkjam NT)

Lenie Namatjira (Alice Springs NT)

Lisa Waup (Wheelers Hill VIC)

Louise Daniels (Ulverstone TAS)

Maath Maralngurra (Gunbalanya NT)

Margaret Poulsen (Areyonga NT)

Matjangka Nyukana Norris (Fregon SA)

Melanie Evans (Darwin NT)

Mumu Mike Williams (Mimili SA)

Muntaji Brumby (Areyonga NT)

Naomi Hobson (Coen QLD)

Natalie Puantulura (Pirlangimpi NT)

Ngarralja Tommy May (Mindi Rari WA)

Nici Cumpston (Adelaide SA)

Nicole Monks (Alexandria NSW)

Nyapanyapa Yunupingu (Biranybirany NT)

Penny Evans (Lismore NSW)

Pepai Jangala Carroll (Pukatja, Ernabella SA)

Peter Waples-Crowe (Melbourne VIC)

Rachael Mipantjiti Lionel (Pukatja, Ernabella SA)

Ray James Tjangala (Kiwirrkura WA)

Regina Pilawuk Wilson (Peppimenarti NT)

Robert Pau (Cairns QLD)

Ryan Presley (Brisbane QLD)

Seymour Wulida (Maningrida NT)

Shirley Macnamara (Mt Guide Station QLD)

Shirley Purdie (Warmun WA)

Simon Hogan (Tjuntjuntjara WA)

Spinifex Men's Collaborative (Tjuntjuntjara WA)

Steaphan Paton (Melbourne VIC)

Stewart Hoosan (Borroloola NT)

Ted Laxton [Pitcha Makin Fellas] (Ballarat VIC)

Teresa Baker and Clarise Tunkin (Kanpi SA)

Tiger Yaltangki (Indulkana SA)

Tjanpi Desert Weavers (Pukatja, Ernabella SA)

Tony Albert (Brisbane QLD)

Vincent Namatjira (Indulkana SA)

Watarru Collaborative (Kanpi SA)

Wawiriya Burton (Amata SA)

William Nyaparu Gardiner (Port Hedland WA)

Winnie Sampi (Port Hedland WA)

Witjiti George (Fregon SA)

Wukun Wanambi (Yirrkala NT)

Yaritji Young (Amata SA)

Yinarupa Nangala (Kiwirrkura WA)

 

 

Contact

Museum and Art Gallery
of the Northern Territory

GPO Box 4646,
Darwin NT 0801

+61 8 8999 8264

info@magnt.net.au
Join our mailing list
MAGNT acknowledges the traditional owners of country across the Northern Territory and beyond, and pays respect to Elders past, present and emerging.
  • Facebook
  • Instagram - White Circle
  • Twitter - White Circle

ABN  22 932 713 682